Jak przerobić stary sweter, czyli frędzlujemy!

Zebrałam ostatnio całą torbę niepotrzebnych ubrań – głównie znoszone stare swetry i chusty, które już dawno straciły kolor. Po warsztatach zorganizowanych przez Prulla, postanowiłam je przeprosić i dać im jeszcze jedną szansę. A kto wie, właściwie, czy nie dam im więcej? Zobacz, jak odnowić stary sweter, doczepiając do niego frędzle!

Na warsztaty robienia na drutach i szydle pod nazwą SEZON GRZEWCZY 2016 wybrałyśmy się do Instytutu Kultury Miejskiej na Długim Targu w Gdańsku. Zastałyśmy tam grono kobiet w różnym wieku, prowadzącą – Prullę Agnieszkę i stół zastawiony włóczkami, pomponami i innymi kolorowymi tasiemkami. Tematem przewodnim były frędzle – coś, przed czym zapierałam się od dawna ręcyma i nogami. Frędzle? Nie, dziękuję, postoję. No co ty, przecież fajnie, jak takie rzemyki z butów albo torebki zwisają i dyndają! No nie. Zdecydowanie byłam antyfrędzlowa i jedynie przy szalikach mogłam frędzle przeboleć. Wzięłam jednak swój zmechacony, stary sweter, resztki włóczki i szydełko i poszłam przekonać się, czy moja niechęć do frędzli jest uzasadniona i odwzajemniona.

Okazało się, że stary sweter można z łatwością przywrócić do życia, doczepiając do niego frędzle zrobione z kawałków włóczki! Oprócz tego, że w efekcie mamy zupełnie nowe wdzianko, to na dodatek jest to świetny sposób na pozbycie się resztek włóczki, która została z motka. Banalnie proste, a zaraz zobaczysz, że efekt jest nieziemski!

Jak więc doczepić frędzle do starego swetra?

Potrzebne akcesoria: stary sweter z dość luźnymi oczkami, resztki włóczki pasujące do koloru swetra, szydełko.

Trzymając koniec włóczki w dłoni, nawijamy ją wokół łokcia tak, aby uzyskać włókna o tej samej długości. Można też użyć krzesła, przedramienia chłopaka, czy czegokolwiek innego. Następnie włóczkę rozcinamy, w zależności od tego, jak długie frędzle chcemy doczepić. Ja użyłam włóczek w dwóch różnych kolorach – brązowej oraz beżowej, z których zrobiłam dwukolorowe frędzle do mojego grafitowego swetra.

Sweter z frędzlami

Sweter z frędzlamiWzięłam po jednej nitce brązowej i beżowej włóczki i złożyłam je na pół (miały po złożeniu ok. 15 cm). Wbiłam szydełko od góry w dwa oczka (u mnie oczka były cienkie, więc nabierałam na dwa), zaczepiłam o nie włóczki i przewlekłam całość przez oczka tak, że powstała pętelka widoczna na zdjęciu. Wiszące frędzle przeciągnęłam przez oczko i ładnie wyrównałam. Jeden frędzel gotowy! Powtórzyłam tak kilkanaście razy wzdłuż dekoltu. Najlepiej jest zacząć od środka swetra, a później symetrycznie dodawać kolejne frędzle po bokach, w zależności, jak zaprojektujemy sobie frędzlowy wzór. Na koniec przycięłam frędzle, aby były równej długości, a najbardziej zewnętrzne skróciłam, tak by układały się równolegle z dekoltem. A oto efekt końcowy! Ja jestem zachwycona.

Sweter z frędzlami

Frędzle mają być hitem w tym sezonie. I choć do rzemyków przy butach czy torebkach chyba się nie przekonam, to włóczkowe frędzle przy dekolcie, rękawach czy ściągaczu na pewno jeszcze wykorzystam. I o taki sweter mi się teraz marzy! 

Sweter z frędzlami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło

Iza

6 Comment

 1. Adrianna says: Odpowiedz

  Proste… i genialne! 😀 Teraz tylko muszę znaleźć sweter, żeby ten pomysł wykorzystać 🙂

  1. Iza says: Odpowiedz

   Sweter można nawet za parę zł znaleźć w lumpeksie, doczepić do niego frędzle i wyglądać oszałamiająco! 😉

 2. Agata says: Odpowiedz

  świetny blog 😉 mam tyle rzeczy do przeróbek a zawsze chciałam się nauczyć dziergać tak porządnie, więc zacznę jeszcze raz 😉

  1. Misia says: Odpowiedz

   Dziękujemy, bardzo nam miło! Zapraszamy do wspólnego dziergania i służymy pomocą 🙂

 3. Agata says: Odpowiedz

  Świetny pomysł na recykling 🙂 Lepiej jest naprawić i poprawić i pozmieniać niż wyrzucać! Brawo!

 4. Babownia says: Odpowiedz

  Świetny pomysł 🙂 że na to nie wpadłam wcześniej. Ale, nic straconego. Wiosna idzie i sobie wiosenny sweterek tak upiększę 🙂 SUPER!

Dodaj komentarz